buszAkár 15 százalékos megtakarítás is elérhető a középületeknél egy egyszerű energetikai audit segítségével. Sand in Taufers/Campo Tures egy olyan megújuló energiaközponttá szeretne válni, mely a későbbiekben jó példaként állítható a többi önkormányzat elé, s épp ezért kidolgozott egy részletes energia-koncepciót. 2006 óta az összes középület hő- és energiafogyasztását elemezték, s pusztán ennek az egy intézkedésnek köszönhetően sikerült elérni a már említett 15 százalékos megtakarítást.

Az önkormányzat 2007-ben üzembe állított a helyi tömegközlekedésben egy elektromos buszt, és a hivatal autóflottáját is átalakították gáz üzeművé. A „Túrázz autó nélkül” és a „Mobilitás Sand in Taufers”-ben programokkal a környezetbarát közlekedési formákat próbálják meg széles körben népszerűsíteni. 2009-ben létrejött a Taufers Energia és Innovációs Központ, mely tulajdonképpen egy információs, tanácsadó és oktatási központ.

Az önkormányzat egyre inkább a megújuló energiaforrásokat helyezi előtérbe: a városnak van szélerőműve, biogáz erőműve, mely szerves hulladékokat dolgoz fel, s az itt keletkezett gázt a központi gázhálózatba táplálja be. Üzemeltetnek még biomassza és vízi erőművet is. Napkollektoros rendszert találunk a sportcentrum tetején, illetve további 33 egyéb létesítményen is. Az utcai közvilágítást is napelemek segítik. Az építkezésekre és az átalakításokra is kiemelten odafigyelnek, amikor energiáról van szó: 2007 óta szerepel az önkormányzat építési szabályzatában, hogy minden új középületnek teljesíteni kell az energiapasszus „A” kategória előírásait, a magánépítkezéseknél és az épület-felújításoknál pedig „B” kategóriáét.
Az átfogó önkormányzati koncepció részét képezi még a lakossági tanácsadás az energetikai felújításokat illetően, az épületek energetikai-felmérése és a hozzá tartozó épületfelügyelet, akárcsak a 2009-es „20 tető program”.

SAND IN TAUFERS / CAMPO TURES
(Olaszország, 5,200 lakos)