Idén sem szakadt meg a hagyomány és immár 34. alkalommal rendeztük meg a Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek Országos Találkozóját. Az idei főszervező a megújuló Ökoszolgálat - Zöld Zug közösségi tér, a helyszín pedig a természetalapú megújulás lehetőségeit kereső völgyváros, Salgótarján volt. A Reflex és az Éghajlatvédelmi Szövetség idén társszervezőként segítette az eseményt, ami igazán jól sikerült és bár a szervezetek többsége anyagi nehézségekkel küzd, nem csak szakmailag, de lelkünkkel és szívünkkel is kitartóan küzdünk, hogy a jövő generációinak egy élhető országot hagyjunk örökül.
Az igazságosság kora
Mi köze Mikkamakkának az energiaszegénységhez és az energiaközösségekhez?
A Reflex Környezetvédő Egyesület, az MTvSz és az Éghajlatvédelmi Szövetség közös programját két előadás indította be: a gazdasági igazságosság, energiaszegénység, energiaközösségek - Lajtmann Csaba / Reflex - Éghajlatvédelmi Szövetség és Szalkai-Lőrincz Ágnes / MTvSz tartott előadást, amely itt elérhető:
https://tinyurl.com/yrssksm7
Az előadások nyomán felmerülő kérdésekben körbejártuk, hogy az érintett szereplőknek, köztük a zöld civileknek milyen szerepük lehet a területen.
Aki pedig velünk tartott, a végére megtudta, hogy mi köze ehhez az egészhez Mikkamakkának, aki a Mesél az energia néven készülő és az eseményen sikerrel bemuatkozó közösségi szituációs játékunk egyik szereplője.
A zöld civil szféra arcai egy asztalnál
Az OT plenárisán Lányi András (író), Dedák Dalma (WWF Magyarország), Mező János (GreenPeace), Kun Zoltán (Akárteis) beszélgetett Erdődiné Visnyovszky Ágota (Ökoszolgálat Alapítvány) vezetésével arról, hogy hol áll ma a hazai zöld mozgalom? Milyen kihívásokkal nézünk szembe a társadalom peremén és a közéletben, a klímaszorongástól a megélhetési válságig? Mi az, amit már másképp kell csinálnunk, és milyen lehetőségek rejlenek a közösségi cselekvésben, az együttműködésekben, az új generációkban? Egy őszinte és inspiráló beszélgetés arról, mit jelent ma zöldnek lenni Magyarországon – és hogyan tudunk változást hozni.
Farek és Luki a 2025-ös év Zöld Civil Díjasai
Lajtmann Csaba és Erdődiné Visnyovszky Ágota a 2025-ös Országos Zöld Találkozó záró plenárisán adták át a 2025-ös Zöld Civil Díjakat. A két díjazottat, Farkas Istvánt - Farekot - és Lukács Attilát - Lukit - vastapssal fogadta a közösség. A díjak ezúttal is a tényői Alkotász Műhelyben készültek üveghulladék felhasználásával. A Greenfo podcastjét itt halgatthatjátok meg a díjátadóról:
https://greenfo.hu/hir/luki-es-farek-az-iden-dijazott-zold-civilek/
Nagyon jó volt látni, hogy az Éghajlatvédelmi Szövetség által koordinált EU Éghajlati Paktum közösségéből több nagykövet, nagyköveti várományos is részt vett az eseményen.
A péntek esti közösségi program és a szombat reggeli szakmai szekciók után egy nagyszerű szakmai kirándulással zárult a program, ahol Drexler Szilárddal fedeztük fel a természetet, a történelmet és a különleges tájakat. A túra érintette az István táró bejáratát, a Zagyva-forrásvidékét, a Medves-fennsíkot, a salgói bükkösöket, Salgó várát és Boszorkánykőt.
Az esemény fényképalbuma: https://photos.app.goo.gl/5NR88rzHfq66t3Vz6
A Reflex és az Éghajlatvédelmi Szövetség koordinálásával zajlott események az Európai Unió programjainak támogatásával valósultak meg, azok nem feltétlenül tükrözték a támogató álláspontját.
#EraOfJustice #Renoverty #Ready4Heat #EUCilmatePact