Tudnivalók
Az „üvegzseb” a köztudatban leginkább a közpénzek és a köztulajdon (fel)használásának nyilvánosságát, a közfeladatot ellátó szervek működésének átláthatóságát jelzi. Egy működő demokráciában ugyanis alap-vető elvárás, hogy bárki követhesse, miképpen bánnak a köz pénzével, kik és hogyan intézik a köz ügyeit. Ez a hatalom feletti ellenőrzésnek (a civil kontrollnak) a lényege - ami viszont elképzelhetetlen az aktív, jogaikat gyakorló polgárok nélkül.
Az „Üvegzsebkönyv” közérthetően világítja meg az információs jogok jelentőségét és szakmai-jogi hátterét. A brosúra címe ugyan Nyugat-dunántúlra utal - a közérdekű adatkikérések gyakorlása, a döntéshozatalban való aktív részvétel azonban nem régiókhoz kötött jogászkodás – hanem egy demokráciában általánosan elvárt cselekvési forma. A demokrácia ugyanis (így tanultuk) aktív, felelős polgárokat feltételez - akik a közügyekben tájékozottak és személyesen akarnak részt venni azok intézésében.
A kiadvány:
A közérdekű adatkérések és döntéshozatalban való társadalmi részvétel gyakorlatát segíti a brosúra „Iratmintatára” (a minták is letlthetők, felhasználhatók).
Az „Üvegzsebkönyv” a Norvég Civil Támogatási Alap „Jogod van!” c. projektje keretében született. Reményeink hasznos segédlet lehet az információs jogok kiteljesedéséhez, a civil kontroll erősödéséhez. Ezzel javulhat a részvételi demokrácia gyakorlata, visszaszorulhat a korrupció, nőhet a közfeladatot ellátó szervek átláthatósága és új lendületet kaphat a szolgáltató közigazgatás kiteljesedése.
További információ:
Ökológiai Stúdió Alapítvány
9028 Győr, Vándor u.9.
E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Üvegzsebkönyv megnyitása:
Az Iratmintatár Kalas György: a „Nyugat-dunántúli Üvegzsebkönyv” c. ismeretterjesztő brosúrájának a melléklete és a 40 minta nagyrészt a Reflex Környezetvédő Egyesület Jogsegélyszolgálatának eredményes beavatkozásainak dokumentumainak felhasználásával készült. A neveken változtattunk – így az esetleges hasonlóság alighanem véletlen lehet.
Az „Üvegzsebkönyv” a Norvég Civil Támogatási Alap „Jogod van!” c. projektje keretében született és ingyenes lakossági segédanyagként került kiadásra. Szövegének és iratmintáinak ettől eltérő (pl. továbbközlési) célból való felhasználása csak az Ökológiai Stúdió Alapítvány hozzájárulásával lehetséges.
Az Aarhusi Egyezmény szakmai magyarázata és az ahhoz kapcsolódó EU-s és hazai jogi anyagok szövege megtalálható a Kalas György:„Szárba szökkent Aarhus” c. kiadványában. Kérésre postázzuk.
További információ:
Ökológiai Stúdió Alapítvány
9028 Győr, Vándor u.9.
E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Iratmintatár megnyitása: