LustenauLustenau városának közel 70 százalékkal sikerült visszaszorítania CO2 kibocsátását köszönhetően az utólagos hőszigeteléseknek és annak, hogy áttértek a megújuló energiaforrások használatára.

Alig négy év alatt sok mindent sikerült megvalósítani a városban az „e5” Energia Csapat 2006-os munkába állása óta. A vegyes összetételű csoport (mely közigazgatási szakemberekből és magánszemélyekből áll) szakmai vita során határozta meg éghajlatvédelmi célkitűzéseit és cselekvési tervét. Ennek része az épületek utólagos hőszigetelése, a fűtési rendszerek átalakítása megújuló energiaforrások felhasználásával, valamint egy öko-hálózat kialakítása. Elsőként az iskolai épületek energiaátalakítása történt meg. 2007-ben a helyi nyugdíjas otthon és a Hasenfeld iskolaközpont is megújulhatott: ez azt jelenti, hogy új, pelletes fűtési rendszert alakítottak ki. A Schützengarten-i nyugdíjas otthon építése során Lustenau városa egy geotermikus, hővisszanyerő rendszerrel ellátott hőszivattyút alakított ki, valamint létrehoztak egy napelemes és napkollektoros létesítményt is.

2008 óta az önkormányzat is pusztán környezetkímélő erőforrásokat alkalmaz. A működéshez szükséges energiát a 6 darab napkollektoros önkormányzati rendszer biztosítja. A város konkrét éghajlatvédelmi célokat és intézkedéseket határozott meg hat területen egészen 2015-ig terjedően, beleértve ebbe a közlekedést és a lakossági részvételt is. 2009-ben döntés született egy biomassza távfűtő-erőmű építéséről. A létesítmény a városháza és több magánlakás energetikai szükségletét fedezi és 2010-ben kezdte meg működését.

LUSTENAU
(Ausztria, 21,000 lakos)